Blog

Uluslararası ticarette bir yerden başka bir yere ulaştırılmak amacı ile gemiye alınan eşyanın bütünü ve taşıyıcı tarafından, bu işlem karşılığında talep edilen ücret anlamına gelir.
Navlun Nedir?
Uluslararası ticarette bir yerden başka bir yere ulaştırılmak amacı ile gemiye alınan eşyanın bütünü ve taşıyıcı tarafından, bu işlem karşılığında talep edilen ücret anlamına gelir. Ancak zamanla beraber gümrükleme sektöründe “navlun” kelimesi sadece deniz yoluyla yapılan taşımacılık için değil, uluslararası ticaret işlemleri sırasında deniz yolu, kara yolu, hava yolu ve demir yolu gibi ulaşım şekillerinden herhangi biri ile gerçekleştirilen taşıma hizmetine ve bu hizmet karşılığında talep edilen bedele verilen bir isim olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 
Navlunda Kapasite Hesaplaması Nasıl Yapılır?
 
Taşımacılıkta araç kapasite hesaplaması yapılırken bir yükün sadece ağırlığı baz alınmaz. Ağırlığın yanı sıra hacim de hesaplamalara dahil edilmektedir. Taşınabilecek minimum ve maksimum değerler kullanılan ulaşım ağına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin yapacağınız taşıma deniz yolunda ise en küçük kapasite 1000 kilogramdır. Kapasite hesaplaması yapılırken hacim ve arasında ki ilişkiye bakılır ve büyük olan değer referans alınır. 1  lük bir hacim 333 kilograma tekabül etmektedir. Kıyaslama yapılırken 333 rakamına göre hesaplamalar yapılır.
 
Uluslararası Taşımacılıkta Uygun Araç Seçimi ve Güvenlik
Taşınacak ürünün özelliğine göre uygun ulaşım şekline karar verildikten sonra uygun donanımlı araçlar tercih edilir. Seçilecek araç yükün istiflenebilir olup olmamasına göre yüksek ya da alçak tercih edilmeli. Taşıması yapılacak ürünün sıvı, katı ya da gaz olması durumu dikkate alınarak aracın depolama alanına bakılmadır.
 
En önemli unsurlardan bir diğeri ise karşılıklı güven ilişkisi kurabilmek. Bu noktada ise devreye iki tarafında yükümlülüklerini içeren navlun sözleşmesi devreye giriyor. Sözleşme iki tarafında bilmesi ve dikkat etmesi gereken hususları açık bir dil ile ifade edebilmelidir ve bağlayıcı olmalıdır. 

Daha Fazlasına Göz Atın

 • Hatay Tekstil Ürünleri Taşımacılığı

  Taşımacılık ev, ofis, kurumsal olarak birçok alanda yapılabildiği gibi tekstil ürünlerinin de taşımacılığı yapılır.
 • Taşıma Şekilleri

  Teslim şeklinin özellikleri : Satıcı malları işletmesinde daha önce belirlenen tarihte alıcının emrine hazır tutarak alıcıya bildirir.
 • Uluslararası Nakliyat Firmaları

  Özdemir Uluslararası Nakliyat, uluslararası taşımacılık alanında geniş kapsamlı hizmetler vermektedir.
 • Uluslararası Nakliyat Fiyatları

  Özdemir Uluslararası Nakliyat en avantajlı Uluslararası Nakliyat Fiyatları ile taşımalarınızı sigortalı gerçekleştirmektedir.
 • Antakya'dan Dünya'ya Transport

  Kaliteli tesislerimiz ve teknolojik yatırımlarımızla performansa duyarlı hizmetleri izleyebilen ve sunabilen; Özdemir Uluslararası Nakliyat.
 • Hatay Karayolu Taşımacılığı

  Karayolu taşımacılığı denildiğinde akla ilk gelen ve en geniş yapıda tir filosuna sahip olan Özdemir Transport'tur.